Copenhagen,
01
Oktober
2022
|
09:00
Europe/Amsterdam

VELUX Gruppen sænker temperaturen for at spare på energien

Download

Fra den 1. oktober sænker VELUX Gruppen temperaturen på alle lokationer i Europa til mellem 19 og 21 grader. Det sker som følge af den europæiske energikrise og er i overensstemmelse med VELUX bæredygtighedsstrategi og mål om at reducere CO2-udledning.

Fremover vil kontorbygninger bliver opvarmet til 20-21 grader, mens produktionsfaciliteter vil blive opvarmet til 19 grader. Temperaturen på den enkelte lokation er fastlagt ud fra den type arbejde, der bliver udført på stedet samt regler for arbejdsmiljø i de enkelte lande. 

Den normale temperatur under fyringssæsonen har hidtil ligget på 20-24 grader i kontorbygninger og 19-23 grader på produktionsfaciliteter. Ved at sænke temperaturen på alle europæiske lokationer under fyringssæsonen, kan VELUX Gruppen reducere virksomhedens overordnede CO2-aftryk med 2.000 tons. 

Prøvemodel

Om VELUX Gruppen 

 

I mere end 80 år har ovenlysvinduer fra VELUX skabt bedre og sundere hjem verden over ved at lukke dagslys og frisk luft ind gennem taget. Vores brede produktsortiment omfatter ovenlysvinduer og -moduler til skrå og flade tage, gardiner og solafskærmning, rulleskodder samt monterings- og smart home-løsninger. Vores produkter hjælper med at skabe lyse, sunde og energieffektive rum for dem, der bor, arbejder, lærer og leger under taget. Vi arbejder globalt med salgs- og produktionsaktiviteter i 37 lande og beskæftiger omkring 11.500 medarbejdere verden over. VELUX Gruppen er ejet af VKR Holding A/S, der er ejet af Villum Fonden og medlemmer af Kann Rasmussen-familien. I 2025 omsatte VELUX Gruppen for 2,97 milliarder euro, mens VKR Holding omsatte for 4,11 milliarder euro. Samme år donerede Villum Fonden og VELUX FONDEN tilsammen 306 millioner euro til velgørende aktiviteter.  

 

For flere oplysninger om VELUX Gruppen på, besøg velux.dk